Megnyílt Bukarestben a Duna és a fekete-tengeri térség védelméről szóló regionális találkozó

Traian Basescu román államfő nyitotta meg tegnap Bukarestben azt a miniszteri szintű találkozót, amelyen az érintett térség országainak képviselői a Duna és a Fekete-tenger védelmét célzó környezetvédelmi programokat értékelik.

A "Duna-Fekete-tenger: tartós integrált vízgazdálkodásért" címet viselő ülésen a résztvevők azt vizsgálják, miként lehetne hatékonyabban összehangolni a regionális együttműködést a dunai és a fekete-tengeri országok, az Európai Bizottság és a nemzetközi pénzintézetek között a vizek és a környezet minőségének javítása érdekében, mind a Duna vízgyűjtő medencéjében, mind pedig a Fekete-tenger térségében, különös tekintettel Románia európai uniós csatlakozása után.

A találkozó a Duna Védelmi Nemzetközi Bizottság (ICPDR) égisze alatt zajlik, Magyarországot Haraszthy László, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) szakállamtitkára képviseli. A KVM előző napi közlése szerint az ülésnek az is a célja, hogy politikai elkötelezettséget demonstráljon a folyó megóvása, ezáltal a Fekete-tenger védelme ügyében, továbbá a döntéshozók figyelmének ráirányítása a vállalt kötelezettségek teljesítésére.

Az ICPDR koordinálja az ésszerű vízhasználatra, a vizek védelmére, árvízvédelemre szolgáló Duna-medence szintű intézkedéseket, és biztosítja, hogy mindezek érvényesüljenek a részes felek nemzeti jogalkotásában és szakmapolitikájának kialakításában.
Az ICPDR 13 Duna menti országnak a Duna védelmére létrehozott nemzetközi szervezete, amelynek munkájában az Európai Unió is részt vesz. Románia az idén vette át az ICPDR soros elnökségét az elmúlt évben elnöklő Moldovától. Magyarország 2005-ben felelt a bizottság munkájáért elnökként.

Románia jelezte: prioritásai között szerepel, hogy az érintett államok közösen térképezzék fel a Duna folyásának teljes szakaszán az árvizek által veszélyeztetett körzeteket, felmérjék a folyam vízminőségét a vízszennyezés elleni hatékony küzdelem érdekében. Bukarest szeretné elmélyíteni az együttműködést az ICPDR és a privát szektor között, ennek érdekében októberben a román főváros otthont adna a bizottság és számos nemzetközi nagyvállalat képviselőinek részvételével rendezendő találkozónak.

A román soros elnökség arra is törekszik, hogy teljesebb mértékben vonja be e közös munkába az ICPDR-nek azokat a tagországait, amelyek még nem tagjai az Európai Uniónak, így Bosznia-Hercegovinát, Moldovát, Ukrajnát és Moldovát.

Forrás: Greenfo
Hivatkozás: http://www.greenfo.hu
Dátum: 2007 február 24. 14:03

Vissza az előző oldalra

Kezdőoldal E-mail elküldése Oldaltérkép Webshark