Elfogadhatatlan a környezeti hatástanulmány

Fodor Gábor környezetvédelmi és vízügyi miniszter nem tartja elfogadhatónak a Tőketerebesre tervezett széntüzelésű hőerőmű környezeti hatástanulmányát. Az anyag ugyanis nem mutatja be megfelelően a levegőszennyezés hatását, ökológiai és vízvédelmi szempontból pedig egyáltalán nem vizsgálja a határon átterjedő hatásokat.

A tegnap elküldött hivatalos álláspontjában ezért a magyar fél pótlólagos elemzéseket kér az illetékes szlovák hatóságtól.

Fodor Gábor határozott érdekérvényesítést ígér Tőketerebes ügyében. Mint ismert: a miniszter augusztus 16-án hivatalosan is jelezte Szlovákiának, hogy a várhatóan az országhatáron átterjedő környezeti hatás miatt Magyarország az Espoo-i Egyezmény alapján be kíván kapcsolódni a környezeti hatásvizsgálati eljárásba. Az Észak-Magyarországi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség közzétette honlapján a szlovák hatásvizsgálat dokumentumait, amelyre 6 észrevétel érkezett. A hivatalos magyar állásponttal együtt a tárca ezeket is eljuttatta az illetékes szlovák hatóságnak.

A magyar szakértők szerint a rendelkezésre bocsátott anyag nem elégíti ki egy környezeti hatástanulmány követelményeit. A szlovák tanulmány levegőtisztaság-védelmi szempontból nem támasztja alá kellő mértékben azt, hogy a beruházásnak nincs határon átterjedő hatása, ökológiai és vízvédelmi szempontból pedig egyáltalán nem vizsgálja a határon átterjedő lehetséges hatásokat.

A tervezett széntüzelésű erőmű jelentős hatást gyakorolhat a magyar oldal levegőminőségére, ezért indokolt a levegő terjedésének számításait a hatástanulmányban szereplő 20 km-es sugarú hatásterületnél nagyobb, 50 km-es körzetre megvizsgálni. A magyar fél ugyanezen hatókörben szükségesnek tartja az ott élőkre gyakorolt környezet-egészségügyi hatások elemzését is. Szükségesnek tartja továbbá megvizsgálni a széntüzelésű erőmű üzemelése közben a lebegőbe jutó nehézfémek, valamint rákkeltő anyagok kiülepedésének talajra, növényzetre és állatvilágra gyakorolt összesített hatásának elemzését is. Ehhez az eltüzelendő anyagok pontos összetételének ismerete is szükséges. Az anyag egyik legnagyobb hiányossága az, hogy az égetési maradékokkal foglalkozó részek csak érintőlegesen foglalkoznak a salak és pernye további kezelésével, ez alapján pedig nem ítélhetők meg azok talajra és felszín alatti vizekre gyakorolt hatásai.

A szlovák tanulmány természetvédelmi szempontból egyáltalán nem vizsgálja a határon átterjedő környezeti hatásokat, ezért annak alapján nem ítélhető meg, hogy a tervezett erőmű hogyan érinti a magyarországi védett és Natura 2000-es területeket, illetve milyen hatással lehet a Bodrog folyó ökológiai állapotára és a tokajhegyaljai történelmi borvidékre. Az észak-déli jellemző széljárás miatt ugyanis a magyar álláspont szerint a borvidéken, valamint a védett és Natura 2000-es területeken az erőmű feltehetően kimutatható szennyezettség növekedést okozhat. Az elemzés egyébként a 2002 óta világörökségi oltalom alatt álló tokaji borvidéket csupán mint világörökségre jelölt területet említi, ennek megfelelően a hatásvizsgálat a Világörökség Egyezményben rögzített elvek teljes figyelmen kívül hagyásával készült.

A hivatalos magyar álláspont benyújtását közmeghallgatás és konzultáció követi. A szlovák hatóságoknak mérlegelniük kell a magyar lakosság véleményét és a hivatalos magyar álláspontot, Magyarország az ügyben azonban vétójoggal nem rendelkezik.

Forrás: Környezetvédelem és Vízügyi Minisztérium
Hivatkozás: http://www.kvvm.hu
Dátum: 2007 október 16. 20:59

Vissza az előző oldalra

Kezdőoldal E-mail elküldése Oldaltérkép Webshark